Mehmet Akif Köse

Mehmet Akif Köse

26 Haziran 1980 tarihinde Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı Aşıklar köyünde ondört  kardeşten yedincisi olarak dünyaya geldim.İlkokulu Aşıklar köyünde, ortaokulu ve liseyi Çayelinde tamamladım.İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldum. Şu anda A.Ü İşletme 3. sınıfta öğrenimime devam etmekteyim.Evli ve bir erkek ve bir kız çocuk babasıyım.

1997’de İstanbul’da iş hayatıma çaycı çırağı olarak başladım.

1998-2000 yılları arasında Rize merkezde geğişik lokantalarda;  komilikten başlayarak, tabakçılık yaptım.Mesleğime olan içsel tutkum beni, kalfa ve ustalarımı daha candan takip etmeye yönlendirdi.Bu sayede kısa sürede mesleği öğrendiğime kanaat getiren ustalarımın yanında kalfa ve usta olarak çalıştım.

2001 yılında İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümünün karşısında, Samatya yolu üzerinde, ahşapö bir binanın alt katında dört masalı mütevazi mekanımızda kurufasulyemiz ile hizmet vermeye başladık.Gelen talepler doğrultusunda dört masayı sekiz masaya çıkardık.Çok kısa süre içinde sanat, spor ve siyaset camiasının ünlü isimlerinin uğrak yeri haline geldik.Daha sonra sırası ile; Tophane,Çapa, Sirkeci ve İkitelli şubelerimizi açtık… Kendimizi geliştirmek için ve kurufasulyemizi önce Türkiye’ye daha sonrada dünyaya tanıtmak için;

2. Şubemizi Tophane’de 2004 yılında 450 kişilik, 600 m2 ilk restoranımızı açtık.Burada açmış olduğumuz yerimizle birlikte kurumsallaşmamızın startını vermiş olduk ve genel müdürlüğümüzüde buraya taşıdık.Açmış olduğumuz bu şubemizle ismimiz kısa süre içinde hak ettiği yeri buldu ve bir dünya markası haline geldi.

3. Şubemizi Çapa  Tıp Fakültesi’ndeki profesörlerimizin yoğun talepleri üzerine, Çapa Tıp Fakültesi’nin ana girişinin karşısında olmasına karar verdik. 2007 yılının Mart ayında açılışımızı gerçekleştirdik.

4. Şubemizi Sirkeci Meydanı’nda, 2008 yılının Mart ayında hizmete sunduk.

5. Şubemizi İkitelli Bankalar Caddesi’nde 2009 yılının mart ayında hizmete sunduk.

2005 yılı Ekim ayında yapılan seçimler sonucunda İstanbul Lokantacılar Odası  yönetim kurulu üyeliğine seçildim.

2009 yılında yapılan seçimler sonucunda İstanbul Ticaret Odası 18. Komite (Lokantalar ve Kafeler) üyeliğine seçildim.

2001 yılında kurduğumuz aile şirketimiz olan Nihan Turizm İşl. Ltd. Şti’ne bağlı Fasuli Lokantalarınınyönemtim kurulunun  başkanlığını sürdürmekteyim.

Sosyal sorumluluk bilinci çerçevesinde; bazı sivil toplum kuruluşu, dernek ve vakıflarda yönetim kurulu üyeliği ve danışmanlık yapmaktayım. Fasul ailesi olarak amacımız: “Milli yemeğimiz olan kuru fasulyeye yeniden iade-i itibar kazandırmak, tüm dünyaya tanıtmak ve dsünya mutfağında hak ettiği saygın yere taşımaktır. Fasuli Türkiye konsepti ile şubeleşerek bütün dünyaya bu lezzeti tattıtmaktır.

Değerli meslektaşım, İstanbul Lokantacılar Odası seçimlerinde, en tabii hakkınız olan seçme ve seçilme hakkınızı kullanmak; sizi küçük ve sıradan görenlere  karşı gücünüzü göstermek için, tüm üyelerimizin her türlü siyasi ve dünya görüşüne saygı duyarak, 42 yıllık engin birikimi, sektörel devrim niteliğindeki durmak bilmeyen çalışmaları ile bir marka haline gelen Basri Sever başkanımızında bizzat içinde bulunarak destek verdiği, son dört yıldır sizlerin desteği ile başarılı çalışmalar gerçekleştiren (kdv indirimi gibi) Mehmet Akif Köse’ninde içinde görev aldığı yönetim kurulumuzun kararı ile Sait Karabağlı’nın başkanlığında oluşturulacak olan yeni yönetim kurulumuzun desteklenmesi…

Fasuli